Świadectwa charakterystyki energetycznej – kiedy nie sporządzamy?

Ś

wiadectwa charakterystyki energetycznej już od 2014 roku są obowiązkowym elementem każdej umowy sprzedaży bądź najmu nieruchomości. Nowelizacja przepisów w 2023 uszczelniła ten proces poprzez wprowadzenie mechanizmu kary za nieprzekazanie świadectwa do nowego właściciela czy najemcy.

Czy dla każdej nieruchomości należy zatem sporządzić wymagane świadectwo charakterystyki energetycznej? Odpowiedź brzmi nie, a katalog przypadków zwolnienia z obowiązku jest całkiem obszerny. O każdym przypadku przeczytasz poniżej.

W jakich sytuacjach nie sporządzamy świadectwa charakterystyki energetycznej?

W przypadku trwających już umów. Świadectwo charakterystyki energetycznej należy sporządzić dla istniejącego budynku lub części budynku (lokalu) dopiero, gdy będzie on przedmiotem sprzedaży bądź najmu.

Dla budynku w ruinie, niewyposażonego w instalacje.

Dla obiektu podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Do tego punktu uznawane są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2022 r., poz. 840), oraz budynki nimi nie objęte ale włączone do wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków. Natomiast, nie każdy budynek znajdujący się w strefach ochrony konserwatorskiej oraz na obszarach historycznych układów urbanistycznych i ruralistycznych wpisanych do rejestru zabytków jest zabytkiem. Strefa ochrony konserwatorskiej jest obszarem technicznym, na którym wprowadza się kreślone ustaleniami planu ograniczenia, zakazy i nakazy, mające na celu ochronę znajdujących się na tym obszarze zabytków, więc jako taka nie jest zabytkiem.

Obiekty używane jako miejsce kultu i do działalności religijnej. W celu określenia czy dany obiekt spełnia kryteria miejsca kultu i działalności religijnej korzystamy z klasyfikacji określonej w Prawie Budowlanym – Kategorie obiektów budowlanych. Za miejsca kultu religijnego należy uznać miejsca, w których stale i systematycznie zbierają się wierni danego wyznania dla wzięcia udziału w nabożeństwach i innych zorganizowanych formach uprawiania kultu religijnego. Tym samym nie są miejscami kultu obiekty, symbole i znaki religijne takie jak np. przydrożne kapliczki.

Dla obiektów przemysłowych oraz gospodarczych niewyposażone w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego.

Dla budynków mieszkalnych, przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku.

Nie sporządzamy świadectw dla obiektów wolnostojących o powierzchni użytkowej mniejszej niż 50 m2.

Gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2·rok).