Audyt podzielnikowy

Audyt podzielnikowy

Co to jest audyt podzielnikowy?

Audyt podzielnikowy to potoczna nazwa na kompleksową analizę techniczno-ekonomiczną zasadności zainstalowana urządzeń pomiarowych zużycia energii cieplnej bądź urządzeń wskazujących podział kosztów ogrzewania w lokalach mieszkalnych w budynku wielorodzinnym.
Przeprowadzenie tej analizy jest wymagane z przepisów Prawa Energetycznego (Dz.U. 1997 nr 54 poz. 348) dla wszystkich budynków wielorodzinnych z centralną instalacją grzewczą, dla których aktualna metoda rozdziału kosztów ciepła opiera się na powierzchni poszczególnych lokali.

Głównym celem tego audytu podzielnikowego jest analiza techniczno-ekonomiczna, która z metod rozdziału kosztów ciepła jest opłacalna i możliwa do wdrożenia w danym budynku.

Co zawiera audyt podzielnikowy?

Prawo Energetyczne w jasny sposób definiuje sposób opomiarowania budynków wielolokalowych z centralną instalacją grzewczą (Art. 45, ust. 7A):

„7a. Budynki z instalacją ogrzewczą wodną zasilaną z sieci ciepłowniczej lub budynki mające więcej niż jedno mieszkanie lub lokal użytkowy zasilane z kotłowni wyposaża się w urządzenia służące do rozliczenia zużytego ciepła lub chłodu obejmujące:

  1. Ciepłomierz do pomiaru ilości ciepła dostarczanego do instalacji ogrzewczej budynku, posiadający funkcję zdalnego odczytu;
  2. Ciepłomierze lub podzielniki kosztów ogrzewania posiadające funkcję zdalnego odczytu umożliwiające indywidualne rozliczanie kosztów ogrzewania poszczególnych mieszkań lub lokali użytkowych w budynku, o ile jest to techniczne wykonalne i opłacalne;
  3. Wodomierze do pomiaru ciepłej wody użytkowej dla poszczególnych mieszkań lub lokali użytkowych w budynku, posiadające funkcję zdalnego odczytu, o ile jest to techniczne wykonalne i opłacalne;
  4. Urządzenie do pomiaru ilości zużytego paliwa w kotłowni”


Audyt podzielnikowy jest analizą dając odpowiedź czy ciepłomierze lokalowe bądź podzielniki kosztów ogrzewania są techniczne wykonane oraz opłacalne dla właścicieli. Szczegółowe warunki ustalania technicznej możliwości i opłacalności tych urządzeń określono w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2021 r. w sprawie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej, warunków wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach.

Należy wskazać, ze niewywiązanie się obowiązku wynikającego z przepisów Prawa Energetycznego dotyczącego stosowanego opomiarowania zagrożone jest dla właścicieli lub zarządcy budynku wielolokalowego karą pieniężną. Karę pieniężną, nie mniejszą niż 10 000zł i nie większą niż 15% przychodu, wymierza Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w drodze decyzji administracyjnej.

Dlaczego warto wykonać audyt podzielnikowy

Wykonanie audytu podzielnikowego przynosi wiele korzyści i jest istotne z kilku powodów:

  • pozwala na określenie najbardziej optymalnej metody rozdziału kosztów ciepła;
  • szacuje koszty eksploatacyjne dla danych systemów pomiarowych w kolejnych latach;
  • weryfikuje zgodność zastosowanego opomiarowania zużycia ciepła z przepisami prawa.


Wykonanie audytu podzielnikowego jest ważne, ponieważ pozwala na zapewnienie dokładnych, sprawiedliwych i zgodnych z przepisami rozliczeń kosztów. Dzięki temu można uniknąć sporów, zapewnić efektywne wykorzystanie zasobów oraz osiągnąć potencjalne oszczędności energetyczną dla użytkowników budynków.

Analiza technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy oraz podzielników kosztów ogrzewania jest pierwszym krokiem do określenia optymalnej metody rozliczania kosztów ciepła centralnego w budynkach wielolokalowych. Drugi krok to dobór właściwej metody rozdziału kosztów mediów. Trzeci i ostatni krok, to kompletny Regulamin Podziału Kosztów Ogrzewana.

Analiza opomiarowania

Dobór metody

Regulamin

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu